Nastanak hiperpigmentacija najčešće povezujemo sa sunčanom sezonom – jer je jedan od uzroka njihovog nastanka i pretjerano izlaganje UV zrakama – ali za rješavanje tog problema idealan su period jesen i zima.
Hiperpigmentacije su, zapravo, nakupine pigmenta koje se na koži očituju kao mrljice svijetlosmeđe do crne boje, a najčešće se pojavljuju na licu, rukama i drugim dijelovima tijela koji su najviše izloženi suncu.
Zašto nastaju hiperpigmentacije
Na koži nastaju zbog prekomjerne proizvodnje melanina, a razlog njihovog nastanka nisu, naravno, samo UV zrake.
Mogu se javiti kao posljedica akni ili nekih drugih ozljeda na koži, nakon terapije određenim lijekovima, pod utjecajem hormonalnih promjena, kao posljedica ozljede na koži, nakon laserske depilacije ili kozmetičkih tretmana poput mikrodermoabrazije ili kemijskih pilinga.
Najčešći oblik hiperpigmentacija na koži su solarne ili staračke pjege koje nastaju na mjestima najveće izloženosti suncu kao što su lice, podlaktice i šake.
Melazma – mrljice koja se pojave u trudnoći
Poseban oblik zna se pojaviti kod trudnica – u tom periodu, naime, endogeni hormoni potiču stvaranje pigmenata melanina – i zove se melazma ili „maska trudnoće“.
Žene koje piju kontracepcijske pilule ili uzimaju zamjensku hormonsku terapiju (HRT) također mogu dobiti melazmu jer njihovo tijelo prolazi kroz hormonalne promjene slične onima koje se zbivaju tijekom trudnoće.
„Smeđe mrlje u tom slučaju javljaju se u dva oblika“, otkriva nam dr. sc. Ivana Nola, koja je nakon dugo vremena bavljenje tom problematikom osmislila formulu koja vrlo učinkovito rješava pacijentice nelijepih pigmentiranih pjega.
„Centrofacijalni tip melazme javlja se u središnjem dijelu lica, a periferni na njegovim rubnim dijelovima, najčešće na gornjem dijelu dijelu čela, odmah ispod kose“, objasnila nam je naša sugovornica, koja je u svojoj poliklinici Dermatologija Nola brojnim pacijenticama pomogla riješiti problem hiperpigmentacija.
Strogo čuvana tajna
Kod nekih se žena javljaju oba tipa, no formule koje je osmislila doktorica Nola pomažu i u tim situacijama. Premda je, kada govori o „receptu“ prema kojem pripravlja preparate i određuje omjere sastojaka, prilično tajanstvena, saznali smo – proceduru.
„U terapiji koristimo medicinske kemijske pilinge bazirane na fitičnoj, kojičnoj i salicilnoj kiselini, mezoterapiju te lokalne pripravke koje pacijent nastavlja nanositi kod kuće“, rekla nam je dr. Nola, koja tretman, naravno, uvijek prilagođava pojedinoj osobi. Naime, kod svake žene hiperpigmentacije nastaju iz nekog drugog razloga, i svaka će na svoj način reagirati na terapiju.
Važnost konzultacija
Prvi korak u liječenju su konzultacije, naglašava ova renomirana zagrebačka liječnica, koja će u prvom dolasku procijeniti je li riječ o dermalnim ili epidermalnim pigmentacijama.
Pregled uključuje kompletnu anamnezu, pregled kože, određivanje postupka njege i tretmana, procjena mogućih rizika te određivanje cijene postupaka.
Jesu li rezultati trajni, pitali smo dr. Nolu. „Najčešće nisu jer se zbog procesa starenja, hormonalnih promjena ili daljnjeg izlaganja svjetlu odnosno UV zrakama postupno stvaraju nove hiperpigmentacije“, rekla je doktorica Nola.
No, rezultati njezinih tajnih receptura će vas – oduševiti.