Odlazak na estetske tretmane i zahvate već godinama nije tabu, a industrija estetske medicine posljednjih godina jedna je od najbrže rastućih. U potrazi za produženom mladosti i odgađanjem starenja, žene, ali i muškarci diljem svijeta odlučuju se za posjete dermatolozima i estetskim kirurzima, koji će njihovom licu i tijelu vratiti konture koje su nekada imali.
Danas su estetski zahvati sigurniji no ikad, a rastući broj neinvazivnih tehnika značajno je smanjio vrijeme oporavka. Velik broj tretmana ne zahtijeva nikakvo vrijeme oporavka, a mnogi se od njih mogu obaviti u manje od sat vremena, što im je priskrbilo popularni naziv „pomlađivanje u pauzi za ručak“, jer omogućavaju trenutni povratak svakodnevnim aktivnostima.
Ipak, čak i neinvazivni estetski tretmani i zahvati zahtijevaju pojačanu brigu i njegu tretiranog područja, kao i izbjegavanje određenih aktivnosti nakon zahvata. Bez obzira na to jeste li se nedavno podvrgnuli nekom estetskom tretmanu, ili navedeno tek planirate, važno je znati koji od njih će vam više koristiti u ovo doba godine, a za koje biste ipak trebali pričekati nekoliko mjeseci.
Mikrodermoabrazija
Među najpopularnijim tretmanima posljednjeg desetljeća svakako je mikrodermoabrazija, čija je namjena poboljšanje površinske teksture kože, ujednačavanje tena i vraćanje prirodno blistavog tena. Postupak uklanja površinski sloj kože, a izvrsno djeluje na umanjivanju vidljivosti bora, manjih ožiljaka i oštećenja od sunca.
Iako ne ostavlja otvorene rane na koži, ipak uzrokuje blago krvarenje i zahtijeva tjedan dana oporavka kože, za vrijeme kojih možete osjetiti blago zatezanje ili iritacije kože. Površina vaše koža u tom će periodu prolaziti kroz osjetljivi proces zacjeljivanja, a najpotrebnija za obnovu bit će joj hidratacija. Ne dopustite novoj, osjetljivoj koži da postane isušena, jer će time proces obnove trajati duže. Kvalitetni serumi s visokim postotkom vode i sastojcima koji pomažu u zadržavanju vode bit će vaši najbolji saveznici u nekoliko dana nakon mikrodermoabrazije. Ipak, vaš će vam dermatolog vjerojatno preporučiti da ovaj tretman zakažete nakon ljeta jer u vrijeme perioda zacjeljivanja kože treba izbjegavati sunce.
Kemijski piling
Još jedna od vrlo popularnih estetskih i anti-age metoda su i kemijski pilinzi, a njihova je namjena smanjenje ožiljaka i bora, ublažavanje hiperpigmentacija i pomlađivanje i osvježavanje tena. Razmišljate li preko godišnjeg ovim tretmanom popraviti teksturu kože, razmislite dvaput. Kemijski pilinzi ljeti se ne rade, stoga ćete ovaj plan trebati prebaciti za jesen.
Kemijski piling dobiva se kombinacijom kiselina koje uklanjanju površinski sloj kože, kao i sve manje nepravilnosti koje se na njemu nalaze. Iako postoje i dubinski, najčešće se izvode površinski kemijski pilinzi, koji poboljšavaju teksturu i pigmentaciju kože, a najbolje ih je izvoditi u hladnijim mjesecima, jer će koža nakon tretmana biti pojačano osjetljiva na sunčevo zračenje.
Osim toga, nakon tretmana koža će biti nadražena i crvena, a nakon nekoliko dana započet će proces ljuštenja, pa je dva tjedna nakon tretmana potrebno svakodnevno nanositi kremu koja će pomoći s epitelizacijom. Nakon kemijskih pilinga ne zaboravite niti na pojačano korištenje kreme sa zaštitnim faktorom.
Fileri hijaluronske kiseline
Tretman filerima hijaluronske kiseline zaista je jedan od onih tretmana koji se mogu napraviti u pauzi za ručak, i to u bilo koje doba godine, jer je trajanje zahvata vrlo kratko, a oporavak gotovo neprimjetan.
Odmah nakon tretmana moguća je pojava blagog crvenila, otečenosti i osjetljivosti na dodir ili svrbeža. Te su pojave normalne, a uzrokuje ih probijanje kože injekcijom, a ne sam sadržaj filera. Već sljedeći dan simptomi će biti slabiji, a kod većine pacijenata sve neugodnosti u potpunosti nestanu kroz nekoliko dana.
Većina ljudi nakon tretmana filerima neće osjećati nikakvu bol, no povremeno se mogu javiti modrice i nadraženost tretiranog područja, za što se preporučuje hladan oblog ili kockice leda. Jedina mjera opreza koju dermatolozi ističu je izbjegavanje sunca svega tjedan dana nakon tretmana filerima.
Botox
Iako neinvazivan i vrlo siguran tretman, botox zahtijeva slijeđenje nekoliko uputa u danima prije i nakon izvođenja zahvata. Prvenstveno, izbjegavajte ispijanje alkohola, jer razrjeđuje krv, što može dovesti do većih i intenzivnijih masnica na mjestima uboda igle. Osim toga, budite oprezni s uzimanjem lijekova. Neki pacijenti žele prije tretmana uzeti lijek protiv bolova kako ubode ne bi osjetili, no potrebno je posavjetovati se s liječnikom oko vrste lijeka.
Primjerice, ibuprofen će također razrijediti krv, što može uzrokovati produženo krvarenje i veće masnice, pa će lijek na paracetamola biti bolji izbor. U svakom slučaju, obavijestite svog dermatologa planirate li uzeti bilo koji lijek prije tretmana.
Što se tiče njege nakon botoxa, potrebno je izbjegavati tjelovježbu 24 sata nakon tretmana, isto kao i masaže lica, kako se ubrizgani botox ne bi pomaknuo na druge mišiće, a taj će rizik nestati nakon jednog dana. Odlučite li se nakon botoxa na još neki tretman, poput mikrodermoabrazije ili pilinga, pričekajte barem tjedan dana. Ipak, botox je jedan od onih tretmana koje možete napraviti čak i usred ljeta.