Uloga redovitog pilinga u ljepoti kože toliko je važna da više gotovo da ne postoji žena koja ne zna ponešto o pravilnoj eksfolijaciji. Znamo da se na površini naše kože nakupljaju mrtve stanice, koje ten čine sivim i otežavaju redovnu obnovu zdravih stanica, a u kombinaciji s prirodnim sebumom mogu začepiti pore i uzrokovati akne i druge probleme tena.
Potrebna je svim tipovima kože
Ponekad se može čuti da je eksfolijacija potrebna samo masnoj koži, jer je samo za nju karakterističan višak sebuma. Takva je pretpostavka potpuno pogrešna, jer se na površini svake kože nakupljaju mrtve stanice, sebum, ali i nečistoće iz okoliša koje je potrebno redovito uklanjati kako ne bi začepili pore i uzrokovali infekcije.
Osim toga, različiti dijelovi našeg tijela nemaju jednaku vlažnost, pa se i tekstura kože razlikuje ovisno o području – ramena, dekolte i leđa često su masniji od ostatka tijela, a time i skloniji nepravilnostima, proširenim porama i aknama.
Siv i neujednačen ten sklon mrljama
Iako će nekim osobama eksfolijacija biti potrebna češće no drugima, ne postoji osoba čijoj koži neće odgovarati dubinsko čišćenje i uklanjanje površinskog sloja odumrlih stanica i sebuma. Kako znati kada je vrijeme za piling? Vrlo jednostavno – vaš ten će vam sam dati do znanja promjenom boje, teksture, ali i gubitkom sjaja.
Koža koja nije isušena, hrapava i prekrivena mrtvim stanicama već će na pogled odavati dojam zdrave i njegovane površine, a dovoljna količina vlage u stanicama osigurat će zdrav sjaj, ali i ujednačenost. Sitne mrlje i sivkasti tonovi kože na tijelu često su odraz dehidracije, grube kože i nedovoljno brze obnove stanica, a odgovor na sve te simptome je kvalitetna eksfolijacija prilagođena tipu kože.
Kemijska eksfolijacija – kiseline koje rastapaju „ljepilo“ između stanica
Postoje dvije vrste eksfolijacije mrtvih stanica – kemijska i mehanička. Obje za cilj imaju uklanjanje površinskog sloja mrtvih stanica, ali do tog cilja dolaze na vrlo različite načine. Iznimno je važno odabrati prikladnu metodu pilinga, ovisno o potrebama kože i dijelu tijela, jer ćemo jedino na taj način omogućiti koži da upije aktivne sastojke iz proizvoda za njegu.
Pojam kemijska eksfolijacija odnosi se na upotrebu kiselina koje imaju mogućnost rastopiti „ljepilo“ koje drži mrtve stanice pričvršćene na gornji sloj kože. Time se ubrzava njihovo uklanjanje, ali i omogućava novim, zdravim stanicama da što prije dospiju na površinu. Ovaj je tip eksfolijacije nešto snažniji te je prikladan za korištenje na licu, koje je sklonije začepljenim porama i višku sebuma, kao i ljuskanju mrtvih stanica na obrazima.
Kad je riječ o tipu kiselina, za kemijski se piling najčešće koriste alfa-hidroksilne (AHA) i beta-hidrioksilne (BHA) kiseline. AHA kiseline uspješno će ukloniti površinski sloj mrtvih stanica, no njihova topljivost vodi onemogućava im prodiranje duboko u pore i dublje slojeve kože, zbog čega se u kemijskim pilinzima najčešće nalaze i BHA kiseline topljive u ulju, koje mogu doprijeti dublje u kožu i u porama djelovati antibakterijski i antiupalno. Ova se kombinacija kiselina koristi za eksfolijaciju lica, za posvjetljivanje jačih mrlja i odčepljivanje pora na masnoj T-zoni.
Mehanički piling – sitne prirodne čestice za blistav ten bez iritacija
Većina žena ipak se češće odlučuje za drugu vrstu eksfolijacije – onu mehaničku. Mehanički ili fizički piling, kako i sam naziv govori, odnosi se na fizičko uklanjanje površinskog sloja mrtvih stanica kože.
Koristeći sitno mljeveni prah prirodnog porijekla, na ovaj se način osigurava temeljito čišćenje i zaglađivanje tena, bez rizika za oštećenje zdravog sloja kože koja se nalazi ispod. Mehanički piling najpogodniji je za kožu tijela, koja je sklonija nastanku grubih i suhih dijelova, a najvažniji faktor pri odabiru fizičkog pilinga je – veličina čestica koje se u proizvodu nalaze. Prirodni sastojci mljeveni su u čestice za eksfolijaciju, a one moraju biti dovoljno velike da efikasno skinu mrtve stanice s površine kože, a opet dovoljno fino mljevene da ne uzrokuju oštećenja i iritacije.
Ovaj je tip eksfolijacije, osim za zaglađivanje tena i ujednačavanje teksture, izvrstan i za smanjivanje vidljivosti ožiljaka, bora, ali i strija na tijelu. Prvi hrvatski premium brend preparativne kozmetike, Skinfinity, kreirao je Hydra Ca-Mg Piling za tijelo, namijenjen svakodnevnoj njezi kože tijela.
Hydra Ca-Mg linija za tijelo laboratorija Skinfinity kombinira 4 iznimno važna minerala – kalcij, magnezij, kalij i natrij, koji su ključni u opskrbi stanica kože vodom, kako bi koža zadržala vlažnost i mekoću.
Osobe čija je koža suha i osjetljiva sklonije su razvoju mrlja i nastanku oštećenja, a dehidracija se pojačava s vremenom, usporedno s padom razine hijaluronske kiseline i kolagena. Skinfinity Hydra Ca-Mg Piling za tijelo sadrži i tekući karite maslac i oligofurcelaran iz crvene alge Furcellarie lumbricalis, koji pomaže u sintezi kolagena i hijaluronske kiseline, kako uklanjanje površinskog sloja ne bi uzrokovalo dublju dehidraciju kože.
Spriječiti gubitak vode – ključ uspješnog pilinga i meke kože
Jedan od glavnih nedostataka pilinga je oštećivanje prirodne vlažne barijere, što dovodi do pojačanog gubitka vode, ali i grube i isušene kože. Iz tog se razloga među temeljnim sastojcima Hydra Ca-Mg Pilinga za tijelo nalazi fitoskvalan, prirodno ulje dobiveno iz maslinovog ulja, čija je primarna zadaća vraćanje gipkosti koži.
U kombinaciji s tekućim karite maslacem, spriječit će trans-epidermalni gubitak vode, karakterističan za kožu nakon pilinga. Sitno mljevena zrna badema osigurat će vrlo nježnu eksfolijaciju, a preporučuje se piling tijela napraviti jednom tjedno, kružnim potezima na suhoj ili vlažnoj koži, nakon čega je proizvod potrebno isprati s kože.
Nakon ovog jednostavnog kućnog tretmana koža će mnogo lakše upijati hranjive sastojke iz krema, a za besprijekorno glatku i meku kožu cijelog tijela, nakon pilinga njegu završite Skinfinity Hydra Ca-Mg Maslacem za tijelo. Osim što trenutno hrani isušenu kožu, potaknut će i cirkulaciju, spriječiti gubitak vlage iz dubljih slojeva kože i pospješiti apsorpciju hranjivih tvari.