Otkrivamo kako prepoznati preosjetljivu kožu i što poduzeti

FOR EDITORIAL USE ONLY. Balmain Backstage Paris Ready to Wear. Spring/Summer 2016. Dutch model Maartje Verhoef. ADDITIONAL IMAGES AVAILABLE ON REQUEST., Image: 306424386, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Anthea Simms / Camerapress / Profimedia

U svijetu njege lica, postoje nekoliko termina koje često možemo pogrešno protumačiti, iako o njima neprestano slušamo. Jedan od njih je i osjetljiva koža – znate li što točno odlikuje osjetljivu kožu, spada li vaš ten u tu kategoriju i je li na ovo stanje moguće djelovati?

Kako znati je li vam koža preosjetljiva?

Ako ste ikada isprobali novu kremu, otišli na dugo željeno putovanje ili proveli nekoliko sati na suncu, a koža vam je uzvratila crvenilom, svrbežom, osjećajem iritacije, zatezanja, peckanja i nelagode – vjerojatno imate preosjetljivu kožu.

Dermatolozi tvrde kako osjetljivom možemo nazvati svaku onu kožu koja reagira burnije nego što je uobičajeno, a najčešće će iritacije biti izazvane topikalnim proizvodima i prirodnim elementima, poput sunca, vrućine, hladnoće i vjetra.

Koji su glavni „trigeri“?

Ostali „trigeri“ burnih reakcija su hormonalne promjene, manjak sna, pa čak i zagađen gradski zrak, a zašto je koža nekih osoba osjetljiva na svakodnevne pojave koje ostatak ljudi bez problema tolerira?

U najgornjem sloju naše kože nalaze se živčani završeci, zahvaljujući kojima osjećamo promjene u temperaturi i vlažnosti zraka, no ponekad su ti sitni živci pretjerano osjetljivi na podražaje te počinju bezazlene podražaje tumačiti kao potencijalu ugrozu.

Kada je prirodna zaštitna barijera kože snažna i zdrava, ti su živčani završeci dobro zaštićeni, no oslabi li hidrolipidna barijera, vanjski iritansi lako pronađu put do živaca i uzrokuju neugodne simptome koje povezujemo s preosjetljivosti.

Osjetljiva, reaktivna ili tanka?

Kad su kozmetički proizvodi u pitanu, osobama s osjetljivom kožom najvjerojatnije će smetati formule koje sadrže sapune, deterdžente, parfeme i druge agresivne sastojke koji mogu dovesti do crvenila i isušivanja površinskog sloja kože.

FOR EDITORIAL USE ONLY. Balmain Backstage Paris Ready to Wear. Spring/Summer 2016. British model Stella Maxwell. ADDITIONAL IMAGES AVAILABLE ON REQUEST., Image: 263351183, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, TEMP Camerapress

Iako ih generalno svodimo pod zajedničku kategoriju, nekoliko je tipova osjetljive kože – ona prirodno, genetski osjetljiva, zatim osjetljiva na okolišne faktore, tanka te reaktivna na topikalne proizvode.

Ništa neće umiriti kožu poput termalne vode

Da bismo se riješili neugodnog osjećaja zatezanja, peckanja i iritacije, ključno je postići najvažniji uvjet – kvalitetnu hidrataciju. No, prije nego posegnete za bogatom kremom ili serumom, ne zaboravite na prvi korak – umirenje kože.

Termalne izvorske vode prepune su ljekovitih sastojaka koji prirodno smanjuju iritacije i jačaju zaštitnu barijeru kože, a slično se proizvodi mogu naći u ponudi gotovo svih dermokozmetičkih brendova.

Eau Thermale Avène termalna izvorska voda poznata je po izrazito umirujućem i antiiritacijskom djelovanju, a taj učinak posebno godi najosjetljivijoj koži. Izvrsno djeluje i ako je poprskate po licu prije aplikacije kreme ili seruma, a djelotvornost jedinstvenog mineralnog i biološkog sastava dokazana je u više od 150 kliničkih studija.

Zadržava vlagu i čuva mikrobiom – hit formula za najosjetljiviju kožu

Osjetljivu kožu karakterizira jedan važan čimbenik – narušena ravnoteža mikrobioma i oslabljena prirodna zaštitna barijera. Na površini naše kože nalaze se milijuna bakterija, pri čemu je upravo ravnoteža dobrih i loših bakterija ključna. Zdrava zaštitna barijera umanjit će štetu nastalu zbog djelovanja vanjskih uvjeta i spriječiti infekcije mikrobima, a među čak nekoliko zaštitnih slojeva nalazi se i tanki hidrolipidni film, zaslužan za mek i zaglađen izgled tena.

Djelujući poput prirodnog ovlaživača, ovaj sloj omogućava koži da neometano izvršava svoje funkcije, a da bi taj mehanizam funkcionirao besprijekorno, stanicama je potrebna dubinska hidratacija, a zdravim bakterijama „hrana“ – prebiotički nutrijenti koji pomažu koži da uspostavi prirodnu ravnotežu mikrobioma i održi razmnožavanje opasnih bakterija pod kontrolom.

La Roche-Posay Toleriane Sensitive Fluide iznimno je hidratantna formula koja stanice kože puni vodom, a sadrži i glicerin, poznat po svojstvima zadržavanja vlage. Osigurava 48 sati hidratacije i intenzivno smiruje osjetljivu, nadraženu i oštećenu kožu sklonu crvenilu, a izvrsno djeluje i za očuvanje prirodne mikrobiomne barijere koja štiti kožu.

Izborite se sa simptomima osjetljivosti

Čak i kad je koža nahranjena, dovoljno hidratizirana i omekšana, a njena zaštitna barijera osnažena, to nije uvijek garancija da će nestati i simptomi osjetljivosti, poput svrbeža, peckanja i crvenila.

Ako vam i pomno odabrana rutina njege namijenjena osjetljivoj koži nije pomogla u smanjenju neugodnih pojava na koži, vrijeme je da u svakodnevni beauty ritual uvrstite formulu koja će umanjiti trenutni osjećaj zatezanja i peckanja.

Dermalogica barrier defense booster koncentrirani je uljni booster koji njeguje, hidratizira i smiruje osjetljivu kožu, dovodeći je u ravnotežu. Svega 6-10 kapi potrebno je nježno nanijeti na lice, vrat i dekolte prije kreme ili pomiješati s kremom, a trostruki kompleks smanjuje osjećaj suhoće i bori se protiv simptoma osjetljivosti.

Pročitajte još i ...