U vašoj se kolekciji proizvoda za ljepotu i mladolikost kože do sada možda nalazi već nekoliko desetaka bočica, no to nikako ne znači da ste za vaš ten odabrali najbolje rješenje. Baš kao što svakoj figuri ne odgovara ista odjeća ili svakoj kosi isti šampon, niti svakoj koži neće odgovarati iste formule ili sastojci.
Odabir je lakši znate li što želite postići
Kada koristiti hijaluron, kada retinol, kada vitamine, a kada kiseline? Ako vas je ogroman rast skincare industrije ostavio pomalo zbunjenima, a u moru sličnih proizvoda nerazumljivog naziva ne nalazite se na domaćem terenu, vrijeme je da stvari malo pojednostavite i pomnije pogledate svoju kožu.
Koji su njeni glavni problemi, u kojem biste polju voljeli vidjeti najveće promjene i koliki napredak zapravo očekujete? Kako biste za njegu svog lica odabrali idealne sastojke, krenite ispočetka i napravite „mentalni popis“ ciljeva koje želite postići – shvatit ćete da je tada odabir mnogo lakši.
Niti najmoćniji sastojci ne odgovaraju svima u isto vrijeme
Kada i kako uvrstiti moćne skincare sastojke u njegu kože? Da bi vaša potraga za beauty rješenjima bila što kraća i uspješnija, donosimo najučinkovitija rješenja za nekoliko najčešćih zahtijeva koje pred proizvode postavljamo.
Fokusirajući će na probleme s kojima se milijuni žena svakodnevno susreću, pažnju smo obratili i na idealno vrijeme za uvođenje svakog od navedenih sastojaka. Bez obzira na njihovu dokazanu moć u ljepoti kože, hijaluron neće riješiti svaki problem, retinol nije potreban svima, a vitamin C ne mora odgovarati baš svakom tenu. Saznajte kako i kada posegnuti za najmoćnijim tvarima u svijetu kozmetike.
Problem: Nedostatak elastičnosti i prirodnog kolagena
Kolagen – riječ bez koje ne može proći niti jedna rasprava o njezi i mladolikosti kože posljednjih godina. Prirodno se nalazi u našoj koži, a odgovoran je za njenu punoću, čvrstoću, elastičnost i mekoću – sve one karakteristike koje povezujemo s mladolikošću. Riječ je o grupi od 28 proteina s važnom ulogom u strukturi vezivnih tkiva, a iako naš organizam kolagen proizvodi čitav život, njegov se udio s godinama drastično smanjuje.
Osim starenja, na ubrzano propadanje kolagena utječu i pušenje, pretjerano izlaganje suncu i nedostatak adekvatne njege, a njegov nedostatak dovodi do vidno smanjene elastičnosti kože, ubrzanog starenja, prerane pojave bora i linija, ali i pada općeg tonusa kože.
Rješenje: Vitamin C
Baš kao i većinu drugih pojava u našem tijelu, i nedostatak kolagena lakše je spriječiti nego liječiti, a najbolje ćemo rezultate vidjeti potaknemo li tijelo da prirodno pojača proizvodnju ovog proteina.
Osim što je jedan od najjačih antioksidansa koji značajno smanjuje štetu nastalu djelovanjem slobodnih radikala, vitamin C poznat je po još jednom moćnom svojstvu – potiče prirodnu proizvodnju kolagena. Kako je to moguće? Kolagen je u kožu nemoguće unijeti kremom, jer su njegove molekule prevelike, no tijelo ga može proizvesti samo, ako mu znamo pomoći. Vitamin C jedan je od najsnažnijih saveznika u očuvanju postojećeg kolagena, ali i esencijalni čimbenik u sintezi novog kolagena u tijelu – ovaj nutrijent doslovno daje instrukcije fibroblastima da povećaju proizvodnju kolagena, što će se u vrlo kratkom roku odraziti na povećanje elastičnosti i čvrstoće kože.
Problem: dubinska dehidracija i zatezanje
Da je za održavanje optimalne razine hidratacije u koži dovoljno popiti čašu vode i nanijeti kremu, dehidracija ne bi bila jedan od najraširenijih problema kože. Stanice kože ponekad su kronično dehidrirane, a dugotrajna isušenost smanjuje i njihovu prirodnu sposobnost zadržavanje vlage.Koža kojoj nedostaje vlažnosti vrlo će brzo razviti sitne linije i bore, izgubit će prirodnu otpornost, postati znatno sklonija oštećenjima od sunca, ozljedama, ali i ubrzanom starenju – neovisno o tome koliko vitamina C nanesemo na lice, fibroblasti će novi kolagen proizvesti samo u dobro hidratiziranom okruženju.
Rješenje: hijaluronska kiselina
Upornu dehidraciju najlakše ćete riješiti uvrstite li u svakodnevnu njegu proizvod s hijaluronskom kiselinom. Ova je molekula najpoznatija po nevjerojatnoj sposobnosti zadržavanja vode – može vezati čak 1000 puta svoje težine u vodi, što objašnjava njenu ulogu najvećeg borca protiv dehidracije. Naše je tijelo prirodno sadrži, no već nakon 20-e njena proizvodnja počinje padati, a prve će nam se bore često na licu ukazati već i prije 30-e. Kako bismo zadržali poželjnu razinu hijaluronske kiseline, već u 20-ima potražite proizvode koji je sadrže.
Problem: loša kvaliteta kože
Nekvalitetna, istanjena koža često je posljedica starenja, neadekvatne njege, ali i genetskih faktora. Nedostatak prirodne punoće, povećanje osjetljivosti i proširene pore koje povećavaju sklonost nepravilnostima znakovi su da biste trebali poraditi upravo na kvaliteti kože. Iako mnogi sastojci mogu utjecati na uklanjanje sivila i povećanje čvrstoće, među njima se svakako ističe snažan derivat vitamina A.
Rješenje: retinol
Izmjena stanica ključna je za blistavost, čiste pore i besprijekoran ten, no naše tijelo s godinama mrtve stanice odbacuje mnogo sporije nego u mladosti. Retinol ima sposobnost očistiti čak i najdublje pore te iz njih izvući sav sebum, a s površine kože odstraniti sivilo.
Problem: gruba tekstura tena
Ništa ne može potaknuti prirodnu blistavost kao kiseline. Iako pomisao na upotrebu kiselina na licu možda zvuči agresivno, danas nam je jasno kako bez kvalitetnog pilinga nema lijepe niti mladolike kože.
Rješenje: kiseline
Najčešće se radi o AHA ili BHA kiselinama, a koje ćete odabrati, ovisi prvenstveno o tipu i stanju vaše kože. Rastapajući ljepilo koje mrtve stanice drži na okupu, najbrži su put do meke, blistave i prirodno obnovljene kože.
Iako se eksfolijacija preporučuje u svakoj životnoj dobi, dermatolozi preporučuju da nakon 30-e ona postane dio svakodnevne rutine, kako višak mrtvih stanica ne bi dodatno ubrzao proces starenja koji u ovim godinama dobiva zamah.