Retinol je jedan on anti-age sastojaka za koji ste sigurno čuli. Njegove su prednosti brojne, a ono što mnoge zbunjuje su različiti nazivi: retinoidi, retinol, vitamin A… O čemu je zapravo riječ i što odabrati?
U čemu se kriju razlike?
Prije svega, trebate znati da je retinol najčišći oblik vitamina A i njegov antioksidacijski derivat. Što od skupine retinoida odabrati, ovisi o stanju i potrebama vaše kože. Naime, u skupinu retinoida spadaju svi derivati vitamina A u službi njege kože. Retinolna kiselina najagresivniji je oblik i uglavnom se nabavlja na recept kod slučajeva kada se radi o koži sklonoj aknama, retinil palmitat je najblaži oblik – kombinacija retinola i palmitinske kiseline, dok je retinol blaži oblik retinolne kiseline i vrlo čest anti-age sastojak, stoga se s tim pojmom vjerojatno i najčešće susrećete.
Koriste se različite vrste retinoida, a najpoznatiji je derivat tretinoin. Tretinoin, pod komercijalnim imenom Retin A, bio je prvi retinoid. Koristio se za tretman akni u sedamdesetima, ali su znanstvenici kasnije ustanovili da izbljeđuje ožiljke nastale od akni, ublažava hiperpigmentaciju i ubrzava proces izmjene stanica kože.
S vremenom su se prepoznale predonosti retinoida koji danas služi od tretiranja akni do ublažavanja najrazličitijih znakova starenja. Retinoidi koji se koriste za uklanjanje akni, najčešće se kupuju na liječnički recept. Proizvodi s retinolom koji se izdaju na recept, kao što su Renova i Retin-A, sadrže aktivni sastojak tretinoin. Tretinoin je mnogo snažniji od retinola pa s njime dolazi i veća šansa od iritacije. Renova ili Retin-A su najpoznatiji oblici retinola na recept koji sadrže najaktivniji oblik zvan tretinoin (također poznat kao all-trans retinoična kiselina ili retinoična kiselina).
S ovom skupinom sastojaka treba biti oprezan. Iako su vrlo učinkoviti, retinoidi koji se koriste na recept liječnika zbog problema s aknama mogu isušiti kožu, objašnjava plastična kirurginja Lu-Jean Feng koja ističe kako uvijek prije preporuke terapije u obzir uzima životni stil klijenta.
„Pacijenti koji ne mare za zaštitu kože od sunca, nisu kandidati za njegu kože retinolom“, otkriva za New Beauty, dok dermatolog Sidney B. Smith svim svojim pacijentima savjetuje uporabu retinola, napominjući kako se radi o važnom dijelu njege kože.
Ipak, kada koristite bilo kakvu vrstu retinoida, morate zapamtiti da se ne smijete izravno izlagati suncu. Ne samo da je koža tretirana retinoidom izrazito osjetljiva na UV zrake, nego možete lako i brzo izgorjeti, a i na suncu proizvod gubi na učinkovitosti.
Derivati vitamina A, slažu se stručnjaci, iznimno su važni za kožu. Iako retinoična kiselina zahtijeva liječnički recept, proizvodi s retinolom mogu se kupiti bez recepta, izvrsno prodiru u kožu i obavljaju niz anti-age funkcija.
Jako je važna njihova uloga u prevenciji starenja kože, ali i u liječenju fotostarenja, zatim u liječenju akni, hiperpigmentacija ili melazme. Djelovanjem vitamina A na kožu dolazi do pojačane sinteze kolagena i, u usporedbi s kolagenom III, sprječava se razgradnja kolagena, pojačana je kompaktnost stratuma corneuma (najpovršnijeg sloja kože) te dolazi do manjeg nakupljanja melanocita u bazalnim stanicama.
Međutim, iako su učinkoviti, imaju i nuspojave. Najizrazitija nuspojava je crvenilo kože, iritacija, ljuštenje i suhoća. Preporučuje ga se u početku nanositi svaku drugu ili treću večer, a poslije toga se može primjenjivati svaku večer.
Izvrsni rezultati
Iako se radi o sastojku koji ćete naći u različitim postocima, nemojte da vas to zbuni. Retinoidi pozitivno djeluju na kožu u bilo kojem postotku, jedina je razlika što oni koncentriraniji brže postižu rezultate.
„Primjerice, koncentriraniji proizvodi rezultate će pokazati za 6 mjeseci, dok će oni s nižim postotkom učinke postići za otprilike 12 mjeseci. Obično na početku preporučujem pacijentima udio retinola od 0,25%, potom 0,5 pa 1%“, objašnjava dermatologinja Leslie Baumann. Postepeno doziranje pomaže koži da se navikne na proizvod, stoga se preporuča započeti s nižom koncentracijom, osim ako vam liječnik ne savjetuje drukčije.
Za obnovu stanica prirodno je potrebno 30 dana, a s retinoidima se to vrijeme skraćuje na 20 dana, što znači da površinski sloj vaše kože doslovno postaje mlađi. Retinoidi smiruju upale te sprečavaju mutacije gena, što znači prevenciju raka kože, a uz to stimuliraju proizvodnju novog kolagena.
S obzirom na formulaciju, mogu biti namijenjeni mlađoj ili zrelijoj odnosno suhoj ili masnijoj koži. Stanice naše kože apsorbiraju retinol i pretvaraju ga u retinolnu kiselinu, no uzimaju samo onu količinu retinola koju mogu iskoristiti. Za postizanje maksimalnog učinka ključna je odgovarajuća koncentracija.
Ako vam retinol jako isušuje kožu, nanosite ga svaki drugi ili treći dan, sve dok se na njega ne naviknete. Imajte na umu da će nakon korištenja koža biti suha i nadražena, no to je normalno i znači da proizvod djeluje.
Kako odabrati proizvod?
Dermatologinja Ava Shamban za masnu, oštećenu kožu preporučuje više postotke, dok onima osjetljive kože savjetuje koristiti slabije retinole u kombinaciji s hidratantnom kremom, a proizvode s nižom koncentracijom možete koristiti za njegu kože oko očiju.
Osim toga, liječnici uglavnom savjetuju da pratite reakcije kože – ako je proizvod pretjerano agresivan, radije odaberite neki primjereniji svojoj koži.