S nepravilnostima tena poput mitesera, akni, prištića, pretjerane masnoće i iritacija većina nas se borila u pubertetu. No što ako se problemi karakteristični za tinejdžerske godine vrate nakon nekoliko godina, ili još gore – niti ne prođu do kasnih 20-ih?
Ovisi li sve o tipu kože?
Ne čudi nas vidjeti pokoju bubuljicu na licu osobe u pubertetu, no sve veći broj žena priznaje kako se stanje njihovog tena naglo pokvarilo sredinom 20-ih, čak i one žene koje sa zdravljem kože nisu imale problema niti u pubertetu.
Koji su mogući uzroci i zašto nam koža ponovno postaje problematična dugo nakon što smo se oprostili od adolescentskih briga? Često možemo čuti da baš sve ovisi o tipu kože te da masni ten uvijek ostaje sklon začepljenim porama i aknama, dok suha kože postaje sve sklonija borama i preranom starenju. S obzirom na to da je koža iznimno kompleksan organ, a na njeno zdravlje utječu nebrojeni faktori, istina je ipak ponešto složenija od pukih karakteristika tipova kože.
Akne i nepravilnosti u odrasloj dobi često su predmet frustracije i srama, posebno za osobe koje su naviknute na zdrav i ujednačen ten. Kako je moguće da se odrasloj osobi gotovo preko noći pojave duboki potkožni prištići, upale, miteseri i bolne akne?
Donosimo najčešće razloge za „krizu nakon prve četvrtine života“ – naizgled neobjašnjivo pogoršanje tena u mlađoj odrasloj dobi, kao i nekoliko provjerenih savjeta za postizanja čišćeg tena.
Hormonalne promjene
Ako ste bili uvjereni da su hormonalne promjene i disbalansi završili još tamo negdje u srednjoj školi, varate se. Posljednjih godina dermatolozi bilježe sve veći porast akni kod odrasle populacije, posebice ženske.
Iako definitivni uzrok ponovne pojave kožnih nepravilnosti krajem 20-ih nije znanstveno potvrđen, sve veći broj dermatologa spekulira da su upravo hormoni glavni krivci, posebice za duboke akne – u tinejdžerskim godinama naše je tijelo naviklo na česte hormonalne promjene, dok u kasnijoj dobi na svaku promjenu reagira mnogo burnije.
Kontracepcija
Velik broj žena godinama uzima kontracepcijske pilule, koje liječnici osim za reguliranje menstrualnog ciklusa i sprječavanje neželjene trudnoće, pripisuju i u liječenju akni uzrokovanih hormonalnim disbalansom.
Žene koje dugi niz godina provedu na istoj vrsti kontracepcijskih pilula te ih uzimaju redovito sve do planiranja trudnoće, vjerojatno neće imati problema s nepravilnostima tena, no problem nastaje kod čestog mijenjanja vrsta oralne kontracepcije, kao i kod čestih prekida i neredovitog uzimanja. Osim što se time smanjuje njihova kontraceptivna uloga, dolazi i do snažnih hormonalnih promjena koje u našem tijelu izazivaju burne reakcije, među kojima su i izražene kožne nepravilnosti, pa čak i duboke cistične akne koje se na licu zadržavaju mjesecima.
Nakon svake promjene vezane za uzimanje kontracepcije, bilo da je riječ o početku ili prestanku uzimanja, kao i o promjeni vrste kontracepcijske pilule, našem je tijelu potrebno oko 5 mjeseci da bi se naviknulo da novo hormonalno stanje i postiglo balans.
Nakon 25-e više brinemo o zdravlju
Iako možda zvuči paradoksalno, zdravlje naše kože se u ovim godinama kvari jer više brinemo o zdravlju našeg tijela. U mladosti ne pazimo pretjerano na prehranu i ne razmišljamo o brzini metabolizma, no sredinom 20-ih u nama raste svijest o važnosti zdrave i uravnotežene prehrane te redovite tjelovježbe.
Riječ je, nedvojbeno, o pozitivnim promjenama, no naša koža takve drastične promjene ne voli, čak niti kada su pozitivne. Značajne promjene u tjelesnoj težini ili indeksu tjelesne mase često vode do preokreta u zdravlju kože – ako vam je koža do tad bila zdrava, moguće je da nakon promjene životnog stila postane problematična.
Pretjerano korištenje agresivnih proizvoda
Na sličnom tragu kao prethodna točka, pojačana i nepromišljena briga o zdravlju kože može polučiti sasvim suprotni učinak. Nakon bezbrižnog mladenačkog umivanja običnom vodom i korištenja tek jedne kreme, odjednom odlučujemo kako našoj koži treba rutina od 20 koraka s iznimno snažnim aktivnim sastojcima – razumljivo je da će se naša koža pobuniti na tako drastičnu promjenu.
Iako su dermatološke kreme, serumi i koncentrati najbolji saveznici lijepog tena, njihovo bi korištenje trebalo biti planirano i promišljeno. Dermatolozi tvrde kako bi svaka krema ili serum koji kupite i odlučite nanijeti na lice trebali odgovarati ne samo tipu, već i potrebama vaše kože. Korištenje ogromnog broja proizvoda koji našoj koži nisu potrebni niti odgovaraju njenim potrebama dovest će do iritacija, oštećenja kožne barijere i pogoršanja nepravilnosti tena.
Ponekad su uzroci, unatoč svom trudu – nejasni
Koliko god bismo voljeli imati sve odgovore, ponekad ne znamo pravi uzrok koji je doveo do naglog pogoršanja zdravlja kože. Unatoč svom trudu i pomno osmišljenoj skincare rutini, ponekad će djelovati kao da naš ten jednostavno „radi protiv nas“, a svakodnevno korištenje proizvoda podsjećat će nas na borbu s vjetrenjačama.
U takvim je trenucima važno upamtiti da ne postoji univerzalni odgovor na kožne probleme te da je najčešće riječ o kombinaciji nekoliko faktora, poput načina života, razine stresa i općeg zdravlja organizma, te da ćemo jedino upornom i discipliniranom njegom kože prije ili kasnije doći do željenog rezultata – čistog i ujednačenog tena.