Iako svijetla, gotovo aristokratska put ponovno postaje svjetski trend, većina žena s nestrpljenjem iščekuje ljeto u želji da uhvati malo preplanulog tena.
Prividno vitkija figura
Istina je jednostavna – brončana, preplanula put čini naše noge prividno vitkijima, lice užim, kožu zaglađenijom, a zube bjeljima, pa ne čudi činjenica da je ultimativni ljetni imperativ postizanje preplanulog tena.
Liječnici i zdravstvene organizacije već desetljećima upozoravaju na štetnost izlaganja sunčevom zračenju, no to nas ne sprječava da i dalje provodimo čitava popodneva na pješčanim plažama u želji za nekoliko nijansi tamnijim tenom.
Iznimno važan vitamin ovisi o suncu
Vitamin D jedan je od najvažnijih vitamina u našem tijelu, a zaslužan je za čvrstoću kostiju, jer pomaže našem tijelu apsorbirati kalcij unesen prehranom.
Osim smanjene čvrstoće kostiju, nedostatak vitamina D u tijelu povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti, karcinoma i astme, a neka ga istraživanja povezuju i s razvojem dijabetesa i multiple skleroze.
Sunce je važno za ljudsko zdravlje, ali..
Kako dobivamo vitamin D? Naše ga tijelo samo sintetizira kad smo izloženi sunčevoj svjetlosti, a prosječna osoba će u nekoliko ljetnih mjeseci provesti dovoljno vremena na otvorenom i u kratkoj odjeći, da bi njeno tijelo proizvelo količine vitamina D koje su mu dovoljne za cijelu godinu.
Ne postoje općenite odrednice o preporučenom vremenu koje bi prosječna osoba trebala provesti na suncu kako bi zadovoljila proizvodnju vitamina D, jer se taj proces kod svake osobe odvija drugačije. Osobe tamnije puti morat će provesti nešto više vremena na otvorenom, nego osobe svjetlije puti, kako bi njihovo tijelo sintetiziralo dovoljno vitamina D.
Izlika za štetne navike
Nužnost izlaganja suncu za sintezu ovog važnog nutrijenta, potaknula je trend prekomjernog izlaganja štetnom sunčevom zračenju uz korištenje vitamina D kao izlike.
Upitamo li dermatologe, to nikako ne može biti izlika za cjelodnevni boravak na izrazito jakom suncu. Izložimo li suncu samo podlaktice, prsa i gležnjeve nekoliko puta tjedno u kratkoj šetnji, kroz cijelu ljetnu sezonu osigurat ćemo tijelu dovoljno sunčeve svjetlosti.
Solarij izbjegavajte pod svaku cijenu
Ne nasjedajte na priču nekih kozmetičkih salona – solarij nikada nije potpuno siguran te će uvijek štetiti vašoj koži. Postizanje zdravog tena ipak ostavite prirodnom suncu, jer izlaganje suncu barem potiče proizvodnju vitamina D zahvaljujući UVB zrakama, dok solariji samo emitiraju ogromne količine UVA zraka, koje sa sintezom ovog vitamina nemaju veze.
Štetnih je posljedica mnogo
UV zrake, neovisno o tome dolaze ili iz prirodnog ili umjetnog izvora, uzrokuju prerano starenje kože, nastanak bora, tamne mrlje ili hiperpigmentacije, a kod mnogih ljudi i alergijske reakcije.
Povećano izlaganje sunčevom zračenju bez adekvatne zaštite posebno je opasno za djecu, kod koje bitno povećava rizik od razvoja melanoma.
Ne vjerujte mitovima
Kad je riječ o sunčanju, postoje brojna vjerovanja koja jednostavno nisu točna. Primjerice, to što ste već preplanuli neće vam pomoći da sljedeći dan ne zadobijete opekline.
Naprotiv, tamnjenje kože je reakcija na oštećenje nastalo UV zrakama, a svakim novim izlaganjem bez zaštite koži činite dodatnu štetu.
Također, mnogi saloni za sunčanje tvrde kako je sunčanje u solariju sigurnije od izlaganja suncu jer je moguće kontrolirati razinu izlaganja UV zrakama. Na tu tvrdnju nikako ne nasjedajte, jer ne postoji način koji bi mogli postići što tvrde.
Ne bježite potpuno od sunca, ali se zaštitite
Uzevši u obzir sve faktore za i protiv, možemo zaključiti da od izlaganja prirodnoj sunčevoj svjetlosti ne trebamo potpuno bježati, no kao i u mnogim stvarima, ključ je u umjerenosti i zaštiti.
Prije svakog izlaganja suncu kožu zaštitite visokim zaštitnim faktorom koji pokriva UVA i UVB spektar, a niti u hladnijim mjesecima zaštitu ne biste smjeli preskakati, jer najštetnije zračenje bez problema prolazi kroz oblake.
Ako ste ljubitelj prirodnih rješenja i preparata, potražite neki od prirodnih kozmetičkih brandova koji drži proizvode s visokim SPF-om, no ne oslanjajte se na zaštitnu moć maslinovog ili kokosovog ulja – koža će od njih biti nahranjena, ali njihov je faktor zaštite izuzetno nizak i neće spriječiti opasne opekline na koži.
Radije se odlučite na kvalitetne i specijalizirane proizvode koji će vašu kožu nahraniti, zaštititi i osigurati vam bezbrižno uživanje u ljetu.
Potaknite prirodno preplanuli ten, ali tek nakon što ste kožu zaštitili
Iako postizanje preplanulog tena uzrokuje oštećenja kože, blago tamnjenje moguće je postići i bez zdravstvenih rizika, no samo pod uvjetom prethodne zaštite kože.
Najosjetljivijim područjima kože potrebna je dodatna razina zaštite, pa se za njih preporučuje češće nanošenje proizvoda. Dijelovi tijela poput ušiju, nosa, usana, hiperpigmentiranih mrlja i madeža najpodložniji su oštećenjima od sunca, pa ih niti visok zaštitni faktor neće u potpunosti zaštititi ako nije nanesen svakih nekoliko sati, što nam u užurbanim ljetnim danima može predstavljati problem. Za jednostavno nanošenje više puta dnevno, potreban nam je praktičan proizvod koji nam omogućava korištenje”u hodu”, bez mašćenja ruku i odjeće. Za tu namjenu idealne su formule u sticku, kako bismo dodatni sloj SPF-a mogli nanijeti u automobilu, tramvaju, na plaži ili u šetnji.