Potrebe za SPF preparatima svjesni su zaista već i vrapci na grani – no mnogim se osobama ne da zamarati potragom za najprikladnijim… Je li to onaj prvi na polici u ljekarni? Pa – ne bismo rekli. Odakle onda početi?
Sa svih strana slušamo o prednostima mineralnog SPF-a, ali i o pouzdanosti kemijske zaštite, a odluka o odabiru idealnog nije nimalo laka. Zaštita od sunca koja se bazira na mineralima možda je bolja za kožu, no ne odgovara svim tipovima kože, a korištenje kemijskih filtera ne mora biti štetno za kožu.
Tržište kozmetike nikada nije bilo veće, a proizvodi za sunčanje mogu se pronaći u varijantama prilagođenim baš svakom tipu kože, samo treba znati na što obratiti pažnju.
Minerali fizički štite kožu od zračenja
Mineralna zaštita od sunca naziva se i fizičkom, jer sadrži prave mineralne sastojke koji reflektiraju sunčeve zrake poput zrcala, štiteći tako kožu izloženu suncu. U pogledu zaštite kože, mineralni su blokatori UV zraka snažniji od kemijskih, a često pružaju i dugotrajniju zaštitu.
Razlog tome je jednostavan – mineralni SPF stvara fizičku barijeru na koži koja ne dopušta prolazak štetnog zračenja, a tu barijeru sunce ne može lako oštetiti. Jedini korišteni minerali u proizvodima za zaštitu od sunca su cinkov oksid i titanijev dioksid, jer svojim prirodnim svojstvima osiguravaju najpouzdaniju zaštitu, a ne nose štetne posljedice za kožu.
Gušći su i teže se upijaju, no štite dulje
Mineralna zaštita od sunca nosi brojne prednosti, poput zaštite od UVA i UVB zraka s prirodno širokim spektrom te trenutnu učinkovitost, bez potrebe za čekanjem između aplikacije i odlaska na sunce. Na direktnom suncu njihova je zaštita dugotrajnija od one koju pružaju proizvodi s kemijskim SPF-om.
Osim toga, proizvodi na mineralnoj bazi prikladniji su za korištenje na osjetljivoj koži, jer rjeđe uzrokuju peckanje očiju ili iritacije kože, a odličan su odabir i za ljude s rozaceom jer odbijaju i toplinu sunca koja može potaknuti jače crvenilo. Naposljetku, mineralni sastojci neće začepiti pore pa se preporučuju problematičnoj koži sklonoj aknama.
Mineralni SPF nosi i nekoliko negativnih strana – lako se skidaju znojenjem, njihovo razmazivanje često je teže, a da bi kožu pravilno zaštitili, potrebno ih nanijeti obilno, kako UV zrake ne bi mogle prodrijeti između molekula minerala.
Kemijski SPF – više od 30 različitih sastojaka
Za razliku od mineralne zaštite koja fizički blokira prolazak sunčevih zraka i sprječava njihov dodir s dubljim slojevima kože, kemijska zaštita funkcionira potpuno drugačije i zapravo upija zračenje. Ona naime, sadrži organske komponentne karbonskog podrijetla, poput oxybenzona, octinoxata, octisalata i avobenzona, koji uzrokuju kemijsku reakciju i pretvaraju UV zrake u toplinu koju zatim otpuštaju iz kože, deaktivirajući tako štetno zračenje.
Prednosti kemijske zaštite od sunca su nebrojene – tanje i glađe formulacije, mnogo se lakše razmazuju na koži i ugodniji su za svakodnevno nošenje ispod makeup-a i na tijelu. Za potpunu zaštitu potrebna je manja količina proizvoda nego što je to slučaj s mineralnim SPF-om, jer ne postoji rizik od „propuštenog mjesta“ između molekula na koži. Također, u ove je formule mnogo lakše umiješati tipične sastojke za njegu kože, pa često nude i brojne benefite za ljepši ten.
Kao i mineralni, i kemijski filteri imaju neke mane, a to su povećanje temperature kože, što može dovesti do povećanja postojećih mrlja na koži, kao i povećana mogućnost iritacije i peckanja. Također, potrebno ih je nanijeti 20-ak minuta prije izlaganja suncu te nanositi svakih nekoliko sati.