Jednim od najboljih savjeta za njegu kože smatra se provjera sastojaka na ambalaži prije kupovine proizvoda. Ovisno o potrebama naše kože, možemo se odlučiti na proizvod koji sastavom odgovara tim potrebama i čiji bi sastojci mogli pomoći riješiti upravo naše probleme.
Kada je u pitanju njega tijela, nekoliko je kategorija sastojaka koje želimo pronaći u omiljenom losionu ili kremi.
U prvom redu, to su sastojci koji pomažu zadržati što više vlage u koži, ojačati njenu zaštitnu barijeru, omekšati je i zagladiti njenu površinu, a na odmet nisu niti oni sastojci koji nam pomažu u postizanju zdravog brončanog tena.
Beta karoten
Beta karoten je pigment koji se prirodno nalazi u biljkama, a voću i povrću daje raspon boja od žute do crvene. U našem se tijelu on pretvara u vitamin A, snažan antioksidans koji igra iznimno važnu ulogu u održavanja zdravlja kože, neuroloških funkcija i vida.
Vitamin A možemo pronaći u dva primarna oblika – aktivni vitamin A, poznatiji i kao retinol te beta karoten. Dok je retinol životinjskog podrijetla i može se izravno iskoristiti nakon unosa namirnice u organizam, beta karoten vrsta je karotenoida koji se prvenstveno nalazi u biljkama i naše ga tijelo prije korištenja mora pretvoriti u aktivni oblik vitamina A.
Topikalno nanesen beta karoten ima snažna antioksidativna svojstva, a pomaže u poboljšanju diskoloracija na koži nastalih zbog melazme. Našu kožu štiti od štete koju joj nanosi sunce, a nakon što se pretvori u vitamin A, pomaže u cijeljenju rana i potiče staničnu izmjenu.
Ceramidi
Ceramidi su specifična skupina lipida koji se prirodno nalaze u rožnatom sloju kože, poznatom i kao Stratum Corneum, a smatraju se najvažnijim strukturnim elementom prirodne zaštitne barijere epiderme. Postali su jedan od omiljenih sastojaka hidratantnih proizvoda jer gubitkom masnoće u površinskom sloju kože dolazi do pojačanog ljuštenja i transepidermalnog gubitka vode, a ceramidi su zaslužni za očuvanje zaštitne barijere koja sprječava taj gubitak vode, pomažući koži da ostane vlažna.
Lokalnom primjenom ceramida, hidrolipidna se barijera vrlo brzo obnavlja, jer oni prenose hranjive tvari u stanice i stvaraju spremnike vlage u dubljim slojevima kože.
Njihova sposobnost zadržavanja vlage učinila ih je neizostavnim saveznicima u hidrataciji, ali i prevenciji starenja.
Aloe Vera
Iako bi se u našoj rutini njege trebala nalaziti cijele godine, Aloe Vera apsolutno je neizostavna ljeti. Stručnjaci za njegu kože tvrde da je ovaj prirodni sastojak jedan od najboljih za obnovu kože nakon izlaganja suncu, jer ublažava crvenilo i umiruje iritacije, sadrži prirodna antibakterijska svojstva te pomaže u obnovi površinskog sloja kože i zacjeljivanju ozljeda i oštećenja.
Kako je moguće da jedna biljka ima toliko pozitivnih učinaka na zdravlje kože? Biljka Aloe Vera u sebi sadrži preko 240 hranjivih i ljekovitih sastojaka koji će značajno ubrzati obnovu kože i stvoriti zaštitni sloj hidratacije na njenoj površini. Istovremeno, nahranit će kožu bogatom koncentracijom vitamina, minerala, antioksidansa i aminokiselina.
Izvrsna je za njegu svih tipova kože jer značajno popravlja hidratiziranost kože. Imajući na umu sve nabrojano, jasno vam je zašto bi vaša omiljena ljetne krema za tijelo trebala imati ovu moćnu biljku na popisu sastojaka.
Glicerin
Glicerin je snažni ovlaživač koji se prirodno nalazi u našoj koži, a pomaže joj da ostane meka, hidratizirana, njegovana i zdravog izgleda. Kada se koristi topikalno, najčešće se nalazi u kremama i losionima u kombinaciji s drugim emolijentima i antioksidansima, pri čemu pokazuje iznimna svojstva u obnovi i zaštiti kože.
Glicerin može spriječiti i zadebljanja kože, štiti je od negativnih vanjskih utjecaja i doprinosi povećanju elastičnosti i mogućnosti zacjeljivanja kože. Zbog njegovog nedostatka može doći do prijevremenog starenja kože, a nalazimo ga najčešće u proizvodima namijenjenim suhoj koži, kao i onima za njegu nakon izlaganja suncu, jer privlači vodu i pomaže nadoknaditi izgubljenu vlagu.
Prirodna ulja
Iako su ulja u njezi tijela godinama bila na lošem glasu zbog vjerovanja da uzrokuju začepljene pore, posljednjih godina svjedočimo njihovom velikom povratku. Najčešće u proizvodima za njegu tijela pronalazimo bogata njegujuća ulja poput arganovog ili ulja jojobe, a njihova je glavna uloga pomoći u obnovi lipidne barijere i omekšavanju kože.
Arganovo ulje ima snažna hidratizirajuća svojstva, a sadrži lipide koji su koži neophodni, kao i masne kiseline i antioksidanse. Osim na koži, često se koristi i na kosi zbog svojih njegujućih i zaglađujućih svojstava.
Ulje jojobe, pak, poznato je po antiupalnim i hidratizirajućim svojstvima, a prikladno je za sve tipove kože, jer ne uzrokuje alergijske reakcije niti iritacije kože. Upija se vrlo brzo i vlaži kožu, čineći je mekom i nježnom. Odgovara čak i masnoj koži, jer uravnotežuje proizvodnju sebuma.