Svaka osoba koja se s aknama susrela, zna o koliko tvrdokornom problemu je riječ te on s manjkom higijene nema baš nikakve veze.
Pretjeran rast bakterija vrlo se sporo liječi
Narušen mikrobiom, stres, hormonalne promjene, ali i brojni drugi faktori mogu uzrokovati pretjerano množenje bakterija koje se na našoj koži prirodno nalaze, a jednom kad se one pretjerano rašire, počinju uzrokovati akne, upale i infekcije kojih se vrlo teško riješiti, a borba s njima ponekad traje mjesecima.
Akne, suprotno uvriježenom mišljenju, nisu rezervirane samo za tinejdžere, a sve veći broj žena priznaje kako se s njima bori i u odrasloj dobi, no o tome rijetko razgovaraju s okolinom. Iako se vrlo često vežu za područje masne T-zone te područje oko usana i brade, posebno kad je riječ o hormonalnim aknama, akne se zapravo mogu javiti na bilo kojem dijelu lica, ali na određenim područjima na tijelu.
Akne se ne javljaju samo na licu
Osim lica, ramena, vrat, dekolte i leđa najčešći su dijelovi tijela pogođeni aknama, no ovaj se neugodan problem može javiti i na mnogo neugodnijem mjestu, poput stražnjice. Kako se obračunati s aknama pojave li se na čelu, kako na obrazima ili bradi, a kako pak uočimo li ih na dekolteu ili leđima?
Da bismo ih se učinkovito riješili, prvo što moramo shvatiti je da nisu sve akne iste. Počevši od običnih mitesera i prištića bijelog vrha, pa sve do tvrdoglavih zatvorenih bubuljica, svaki se od tih tipova tretira ponešto drugačije, dok se za tretiranje bolnih potkožnih prištića i upaljenih akni svakako preporučuje odlazak dermatologu. Ipak, u ovim danima kad smo u tome spriječeni, dobro je imati nekoliko osnovnih informacija i trikova “u rukavu”.
Čelo i nos – masna zona često je puna mitesera
Centralno područje lica, prvenstveno čelo i nos, zbog pojačanog lučenja sebuma i sklonosti proširenim porama, često su prekriveni sitnim miteserima. Iako je njihova pojava najčešće vezana uz masnu i mješovitu kožu, istina je da ih imaju gotovo sve osobe.
Sitne izbočine otvorenog vrha prepoznatljive su po tamnoj boji koja nastaje prilikom oksidacije sebuma i mrtvih stanica kože zarobljenih u porama. Osobe sklone miteserima trebale bi se usredotočiti na redovito čišćenje i pilinge lica, posebno onim proizvodima koji se baziraju na kemijskoj eksfolijaciji AHA i BHA kiselinama.
Na taj način višak sebuma bit će rastopljen, mrtve stanice kože uklonjene, a kombinacija snažnih kiselina uspješno će očistiti čak i najdublje pore, sprječavajući pretjerano množenje bakterija u njima i nastanak težih oblika akni.
Dvije se kiseline posebno ističu u eksfolijaciji masne T-zone: salicilna će ući u pore i rastopiti sav zatočen sebum, dok će azelaična djelovati protuupalno i umanjiti vjerojatnost nastanka infekcije.
Još jedan moćan sastojak koji će djelovati iznimno učinkovito na masne dijelove kože i spriječiti nastanak akni je retinol – osim što će potaknuti mrtve stanice kože na otpadanje, ubrzat će metabolizam stanica i smanjiti veličinu pora.
Za nečistoće na obrazima često smo sami odgovorni
Dok T-zona sklonost aknama može zahvaliti proširenim porama, područje obraza najčešće je druga priča. Većina osoba nema pretjerano masne obraze, a manja količina sebuma omogućava nam i da veličinu pora držimo pod kontrolom – zašto se onda akne često javljaju i na obrazima koji nisu masni?
Odgovor je jednostavan – bakterije smo na njih najvjerojatnije nanijeli sami. Dodirivanje lica bez prethodnog pranja ruku i prislanjanje mobitela na obraze najlakši su način da brojne bakterije pronađu put do lica, a osim češćeg pranja ruku i brisanja mobitela antibakterijskim maramicama, za sprječavanje akni na obrazima možete učiniti još nekoliko sitnica.
Bakterije se množe na toplim i vlažnim mjestima, pa će i često mijenjanje posteljine pomoći u suzbijanju prištića, kao i redovito čišćenje kistića i spužvica za nanošenje pudera – oni su, naime, među najčešćim uzročnicima bakterija i nečistoća na licu.
Područje oko usta, brade i linije čeljusti
Akne i druge nepravilnosti na širem području brade i linije čeljusti povezuju se s hormonalnim promjenama, pa se često javljaju kod žena s hormonalnim poremećajima, policističnim jajnicima, ali i u onim danima menstrualnog ciklusa u kojima su hormonalne promjene najizraženije.
Baš poput akni uzrokovanih viškom sebuma na T-zoni, i na ove će akne najbolje djelovati piling salicilnom i glikolnom kiselinom. Na taj način će mrtve stanice na površini kože biti uklonjene, pore odčepljene, a daljnje množenje bakterija spriječeno.
Za vrlo izražene hormonalne akne koje se zadržavaju dulje vrijeme, a ne samo u vrijeme oko menstruacije, najbolje je obratiti se dermatologu, koji će vam, ponekad u suradnji s ginekologom, pomoći u tretiranju uzroka problema kako bi spriječili budući nastanak akni.
Dekolte i ramena pate zbog odjeće
Koža je na području ramena i dekoltea izrazito tanka, no zbog uske odjeće često je izložena iritacijama, a brojnim ženama upravo na ovom dijelu tijela često izbijaju akne. Najčešće se radi o „mehaničkim“ aknama koje nastaju zbog nakupljanja znoja ispod uskih naramenica odjeće i grudnjaka, kao i ispod donjeg pojasa grudnjaka. Tijelo zbog ponavljajućeg pritiska počinje proizvoditi više sebuma, koji s vremenom začepljuje pore i uzrokuje akne.
Ovom problemu nije teško doskočiti – naramenice grudnjaka s vremena na vrijeme otpustite, nakon tjelesne aktivnosti odmah isperite znoj sa sebe, a pod tušem redovito koristite spužvicu ili rukavicu za mehanički piling kože. Također, isprobajte sprej namijenjen tretiranju upravo teže dostupnih dijelova tijela, poput leđa.
Leđa i stražnjica na meti su bolnih akni
Naposljetku, kad je riječ o aknama na tijelu, među najneugodnijima su one na leđima i stražnjici, jer se najčešće radi o upaljenim, crvenim i bolnim aknama. Dermatolozi će ovakve ozbiljne nepravilnosti najčešće tretirati retinolom, benzoil peroksidom ili drugim snažnim sastojkom za topikalnu primjenu.
Kako biste prevenirali razvoj upaljenih akni, ne zaboravite temeljito isprati šampon i sapun nakon tuširanja, budite oprezni s korištenjem masnih krema na tijelu, a minimalno jednom tjedno napravite piling cijelog tijela.