Vodič kroz skincare kiseline – izbor one prave najbrži je put do blistavog tena

Ljeto možda nije idealan period za upoznavanje s kiselinama u praksi, ali nije loše temu obraditi u teoriji pa da jesen dočekate spremni za  oplemenjivanje skincare rutine! Naime, ne postoji osoba čijoj koži nije potrebno osvježenje, revitalizacija ili pak vraćanje zdravog sjaja, a za to nema boljeg rješenja od uvođenja moćnih kiselina u redovitu njegu.

Iako je sve do prije desetak godina riječ „kiselina“ izazivala i određenu dozu sumnje, ovih smo se saveznika mladolikosti odavno prestali bojati.

Zaglađen i sjajan ten

Iako je za besprijekornu kožu potrebno njezi pristupiti promišljeno i planirano te u dnevni režim uključiti i hidrataciju, i SPF i snažne aktivne sastojke, dermatolozi se slažu kako ne postoji brži i učinkovitiji put do zaglađenog, sjajnog i ujednačenog tena od korištenja kiselina.

Osim što su izrazito multifunkcionalne, kiseline su postale omiljeni skincare saveznici iz još nekoliko razloga – djeluju na znakove starenja, brišu čak i tragove za koje smo mislili da ih se nikada nećemo riješiti, a odaberete li pravu kombinaciju, ostvarit ćete učinak o kakvom ste samo sanjali.

Mrtve stanice – glavni krivac za ranu pojavu bora

Kiseline danas možemo naći čak i u serumima, kremama i maskama, no najčešće se na njihovo djelovanje oslanjaju proizvodi za eksfolijaciju i regulaciju sebuma – čistači i pilinzi.

Uklanjanje mrtvih stanica, zaostale prljavštine i nakupljenih čestica prašine i onečišćenja postalo je glavno oružje u borbi protiv sivila, dehidracije, mrlja i preranog starenja, a nije tajna da se kvalitetnim pilingom može bitno smanjiti i pojava akni, spriječiti začepljivanje pora te čitavom licu vratiti blistavi sjaj.

Sličan cilj, različiti učinci

Svi sastojci namijenjeni kemijskoj eksfolijaciji imaju nešto zajedničko – rastapaju „ljepilo“ koje mrtve stanice drži pričvršćene na gornji sloj kože. Tako će, ne samo brže ukloniti ljuskanje, već i pomoći novim stanicama što raniji izlazak na površinu, a proširene pore i višak sebuma svesti na minimum.

Ovisno o cilju koji želite postići, odlučiti se možete na različite vrste kiselina, a eksfolijacijske saveznike najčešće dijelimo na AHA i BHA kiseline. Obje kategorije hidroksilnih kiselina namijenjene su uklanjanu mrtvih stanica, no njihovi su učinci vrlo različiti.

AHA kiseline: čiste pore, glatka tekstura i posvijetljene mrlje

Glikolna, malična, citrična i mliječna – ove ćete kiseline vrlo često susresti pod zajedničkih nazivom alfahidroksilnih ili AHA kiselina, dok se u žargonu mogu sresti i kao voćne kiseline.

Riječ je o grupi kiselina koje su topive u vodi, a ne u mastima, pa najbolje djeluju upravo na površini kože – najčešće ćete ih naći u formulama namijenjenima tretiranju proširenih i začepljenih pora, ali i isušene kože sklone ljuskanju.

Eau Thermale Avene Akerat Krema za tijelo namijenjena je njezi suhe kože sklone hiperkeratozi, odnosno zadebljanjima na dijelovima tijela kao što su pete, laktovi, koljena, kod tvrdokornih žuljeva i natisaka. Sadrži ureu kao ovlaživač i keratolitike, salicilnu i mliječnu kiselinu koje rješavaju problem ljusaka i kožnih zadebljanja.

AHA kiseline će poboljšati prirodne hidratacijske faktore u koži, ali i reducirati znakove oštećenja od izlaganja suncu, a njihovo će nježno djelovanje omogućiti prirodnom sebumu da se zadrži na površini kože. Iz tog se razloga AHA kiseline preporučuju osobama suhe, tanke i relativno normale kože, jer njihov učinak nije dovoljno intenzivan za masnu, problematičnu kožu sklonu aknama i začepljenim porama.

Za pore, upale i prištiće okrenite se snažnijim kiselinama

Suprotno od vrlo nježnih i univerzalno prikladnih AHA kiselina, kad nam je potreban mnogo snažniji učinak, dermatolozi ipak preporučuju njihove snažnije „rođake“ – BHA kiseline. Beta hidroksilne kiseline glavni su saveznici ujednačenog tena, a koristite li ih pravilno, s vašeg će lica izbrisati čak i izražene mrlje, prištiće i druge nepravilnosti.

Lily-Rose Depp during the Chanel Haute Couture Spring Summer 2017 show as part of Paris Fashion Week on January 24, 2017 in Paris, France. //VULAURENT_152045/Credit:LAURENT VU/SIPA/1701241532, Image: 312887181, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, TEMP Sipa Press

Njihova je tajna iznimno duboko prodiranje u kožu, ali i činjenica da su, za razliku od AHA kiselina, topljive u mastima. To znači da se neće zadržati na površini kože, već će prodrijeti duboko u pore, rastopiti sebum i očistiti svaku nečistoću s kože.

Kiselina koju obožavaju žene masne kože

U kategoriju BHA kiselina službeno spadaju četiri kiseline, no kada govorimo o njezi kože, u dermatološkim se krugovima uvijek govori samo o jednoj – salicilnoj kiselini. Pilinge, serume, maske i čistače bogate salicilnom kiselinom danas proizvodi gotovo svaki veći dermokozmetički brand, a ne postoji žena koja se ovom sastojku nije okrenula u nekom trenutku borbe s tinejdžerskim prištićima.

Kad je riječ o njezi u odrasloj dobi, salicilnu kiselinu obožavaju žene masne kože, jer nježne AHA kiseline ne mogu prodrijeti kroz povećanu količinu sebuma koju njihova koža proizvodi. S obzirom na to da masnu kožu često prate i proširene pore, gruba tekstura, a ponekad i akne, potrebni su joj proizvodi koji će aktivnim sastojcima umiriti eventualne upale, očistiti višak sebuma iz pora i spriječiti razvoj akni.

Vichy Normaderm gel za čišćenje dubinski uklanja nečistoće, odčepljuje pore, smanjuje masni sjaj kože, a kožu ostavlja čistom, glatkom i vidljivo zdravijom. Zahvaljujući salicilnoj kiselini i totarolu čisti pore i uklanja višak sebuma bez nadraživanja kože. Redovitim korištenjem oštećene stanice s površine kože nestaju, a novi sloj koži mnogo je ujednačeniji.

PHA – nova generacija eksfolijacije za osjetljivu kožu

Imate li osjetljivu kožu, rozaceju ili ste skloni nastanku ekcema, vjerojatno ste vrlo oprezni pri odabiru proizvoda za eksfolijaciju. Dok će AHA i BHA kiseline možda pretjerano iritirati osjetljivu kožu, nova generacija pilinga osmišljena upravo za najosjetljiviju kožu. Poznata i pod nazivom „druga generacija AHA kiselina“, Polihidroksilna kiselina ili PHA sastojak je koji efikasno djeluje na fotooštećenja i ubrzanje stanične obnove.

Piling za lice i usnice na osnovi praha bambusa i jojobe ima učinak nježne mikro-eksfolijacije, mikro zaglađivanja i masaže lica. Aloe vera i magnezij imaju umirujuće djelovanje na živčani sustav u koži. Glicerol biljnog porijekla hidratizira, a suncokretovo ulje (omega-6 i 9) ima nutritivno djelovanje i štiti hidro-lipidni sloj. Osim toga u formulaciji su sadržani i probiotici i prebiotici za regulaciju lokalne flore na koži, antioksidansi vitamini C i E, PHA/polihidroksilna kiselina (glukonolakton) za eksfolijaciju.

PHA kiseline djeluju mnogo blaže od AHA kiselina, mnogo su nježnije, a glavna je razlika što one djeluju sporije i samo na površini kože. Antiupalno djelovanje i poboljšanje hidratacije čine ih izvrsnim odabirom za sve tipove kože, čak i vrlo osjetljivu.

Pročitajte još i ...