Jedna je Instragram influencerica, osvrćući se na novogodišnje odluke, izjavila da bismo trebali maknuti sve aplikacije za vježbanje koje nam uzimaju novac, a zbog kojih pritom maltretiramo svoje tijelo, odreći se rigoroznih dijeta i naprosto biti – ono što jesmo.
Aplikacije za vježbanje
Premda je za tu izjavu dobila brojne lajkove, mogli bismo reći: lako njoj. Jer, osim što je iznimno pametna, pritom je još i prekrasna i – mršava.
No, ako vas aplikacije zaista motiviraju da vježbate, predlažemo da ih ipak ne uklanjate sa svojih mobilnih telefona. Jer osim što ćete nakon trbušnjaka, „jumping jacksa“, sklekova, čučnjeva i ostalih „divota“ izgledati ljepše, bit ćete i puno zdraviji.
Dvije varijante liposukcije
Ipak, što kad i vježbanje frustrira? Jer, koliko god se trudili, ne postižete ono što ste zamislili? Bez obzira na to zbog kojih razloga – jeste li nakon cijelog radnog dana preumorni da biste bili dosljedni u odlascima u teretanu ili ste naprosto navečer pregladni da biste se pridržavali dijetalnog menija – postoji i vrlo učinkovito rješenje, a to je liposukcija.
„Ovaj zahvat postoji u dvjema varijantama, klasičnoj i laserskoj. Prva je namijenjena ljudima koji se bore s evidentnim viškom kilograma, a druga onima koji žele skinuti lokalizirane masne nakupine, poput onih na koljenima, nadlakticama, oko struka, na trbuhu, ispod brade…“, govori prim. dr. sc. Zoran Veir iz zagrebačkog Centra estetike Veir.
Klasična, invazivnija verzija zahvata
Po čemu se još razlikuju ova dva postupka, pitamo renomiranog plastičara? „Klasična je liposukcija starija metoda i izvodi se pod općom anestezijom. U masno tkivo tretirane regije se kroz male rezove ubacuje specijalna igla sa zaobljenim vrhom, tzv kanila.
Ona je vezana za cijev koja ulazi u aspirator čiji je vakuum podešen na maksimum. Kanilu koja je pod kožom kirurg pažljivim pokretima pomiče, čime razbija stanice i trenutačno ih isisava u posebnu staklenu posudu“, opisuje postupak renomirani zagrebački liječnik, koji je ujedno član tima odjela za kirurgiju Kliničkog bolničkog centra Zagreb.
Zahvat koji uklanja i celulit
Ako ste pak fit, no muče vas tvrdokorni slojevi masnog tkiva kojih se ne uspijevate riješiti ni dijetama ni vježbanjem – ovaj vam plastičar preporučuje lasersku varijantu liposukcije. Odlična je vijest da je uz pomoć oba zahvata moguće riješiti i problem celulita.
„S obzirom na to da se tehnologija svakim danom sve više usavršava, i da se teži zahvatima koji su minimalno invazivni za tijelo, laserska je liposukcija postavila novi standard u tretiranju masnih naslaga i celulita“, govori prim. dr. sc. Zoran Veir, kojem je bitno i da svakog pacijenta upozna s detaljima vezanima uz postupak.
Poput onog da se laserskom liposukcijom može preoblikovati svaki dio tijela, a maksimalna količina uklonjenog tkiva je pet kilograma. Također, ova metoda ne isključuje klasičnu liposukciju, već predstavlja njezino usavršavanje i nadogradnju.
Smijete se udebljati maksimalno – pet kilograma
U prilog laserske liposukcije govori i lakše i efikasnije tretiranje pojedinih dijelova kao što su podbradak – kako kod muškaraca, tako i kod žena – nadlaktice, koljena, potkoljenice…
„No, pogrešno je misliti kako ste, obavivši lasersku liposukciju, sve probleme s raznim viškovima riješili zauvijek. Naime, da bi ovaj postupak imao trajne rezultate, pacijent ne bi smio povećati svoju težinu više od pet kilograma“, iskren je dr. Veir, koji podcrtava važnost balansirane prehrane i zdravog načina života i nakon ovog zahvata.
Pucanje masnih stanica
Kako točno djeluje laserska lipoliza? Uz pomoć laserske energije tkivo se zagrijava, mast se otapa i sukcijom se izvlači iz tijela. Laserska zraka ulazi pod kožu i uzrokuje pucanje adipocita (masnih stanica), koje se pretvaraju u emulziju, a ona se isisava. No, to nije jedini benefit postupka.
Kad postupak izvodi stručnjak, tretman ima i lifting efekt: toplinska energija, naime, uzrokuje mikrotraume na koži i time potiče reorganiziranje kolagena i zatezanje kože.
Oporavak nakon zahvata
„Laserskom se lipolizom ponekad poboljšavaju rezultati nakon klasične liposukcije, ako su na površini kože ostale neravnine“, naglašava dr. sc. Veir prednosti ovog postupka.
A kakav je oporavak, pitamo ga? „Relativno brz i većinom bez komplikacija“, tvrdi dr. sc. Veir, koji otkriva da ožiljak i oteklina mogu ostati i dulje, od šest mjeseci do godinu dana. Dan nakon zahvata preporučuje se kretanje kako bi se mogućnost komplikacija svela na minimum.
Nakon otpusta, pacijent dobiva upute o tome koje antibiotike i analgetike uzimati, kakvu odjeću nositi, kada doći na previjanje, kako obavljati osobnu higijenu, što izbjegavati…
„Veliki postotak uspješnosti oporavka ovisi o tome hoće li netko poslušati liječnika i držati se njegovih uputa“, smije se dr. Veir, koji smatra da su za odlične rezultate na kraju zaslužni i liječnik, i pacijent.