Dok neke žene u 40-ima imaju blistavu kožu koja odiše mladenačkim izgledom, druge se pak bore s borama, umornom kožu i izraženim znakovima starenja. U čemu je tajna i koliko genetske predispozicije igraju ulogu u „lijepom starenju“?
Iako genetika utječe na naš izgled, primarno je koliko se zapravo brinemo o našoj koži. Dr. Vincent Giampapa za Beautycrew otkriva kako je tek oko 30 posto starenja kože određeno genima, dok smo za 70 posto odgovorni sami. Odnosno, sami krojimo naš izgled, ovisno o tome kako se odnosimo prema koži, kakvom smo okruženju i faktorima izloženi i kako se brinemo o sebi i vlastitom načinu života.
Koji faktori najviše utječu na starenje kože?
Prekomjerno izlaganje suncu prvi je krivac za prijevremeno starenje kože.
„Čak 75 posto starenja uzrokovano je fotostarenjem“, za Beautycrew otkriva dr. Phillip Artemi. Prema stručnjacima, svaki bismo dan trebali koristiti kreme sa zaštitnim faktorom 50 i nanositi ih svako 2 sata ako vrijeme provodimo vani. Svakako bismo trebalo izbjegavati dim i cigarete koji nepovoljno utječu na kožu i konzumirati hranu bogatu antioksidansima.
Koji tipovi kože najbolje stare?
S obzirom na to da su sunčeve zrake glavni krivac za ubrzavanje starenja kože, svim tipovima kože savjetuje se kozmetika sa zaštitnim faktorom i izbjegavanje prekomjernog izlaganja suncu.
„Ako ste blijedi, plavokosi, plavooki i podložni tome da lako izgorite na suncu, vjerojatno će se učinci sunčevih zraka na koži vidjeti više u vidu fotooštećenja nego kod osoba koje imaju mediteranski ili tamniji tip kože“, objašnjava dr. Stephen Shumack.
Stručnjaci naglašavaju kako i osobe tamnije kože ne bi nikako smjele preskakati nanošenje krema sa zaštitnim faktorom. Iako takvi tipovi kože uglavnom neće izgorjeti, izloženost suncu može izazvati nepravilnu pigmentaciju zbog aktivacije melanocita (stanica koje proizvode melanin) i nastanak hiperpigmentacija na koži.
Osim tona kože, veliku ulogu igra i debljina kože. Naime, tanka koža podložnija je nastanku bora.
Koje nam karakteristike lica ukazuju na to kako ćemo starjeti?
Ako imate okruglastije lice s punim obrazima, duže ćete izgledati mladi. Starenjem se gube obrazi, lice postaje ispijenije, zbog čega osobe koje imaju „kvadratastije“ lice s manje istaknutim obrazima više pokazuju znakove starenja nego osobe s okruglastijim licem.
Naglašena linija brade i naglašene jagodice dobar su preduvjet za očuvanje zategnutosti kože – s godinama se „briše“ linija brada i koža postaje ovješenija, a dobra potpora drži je na mjestu i čini te procese manje očitima.
Za one s manje povoljnim karakteristikama lica i kože
Ispijeno lice s nedovoljno istaknutim obrazima mladenačku punoću može vratiti hijaluronskim filerima. Restylane Volyme filerom nadoknađuje se izgubljeni volumen lica, na potpuno prirodan način i s potpuno prirodnim rezultatima.
Ova metoda izvrsna je i za uklanjanje plitkih i dubokih bora. Restylane Fynesse filerom tako se učinkovito popunjavaju fine bore te licu daje zaglađeniji izgled, dok se Restylane Refyne filerom popunjavaju duboke bore poput nazolabijalnih ili bora marioneta.
Ako se radi o suvišku ovješene kože, lice se može zategnuti face liftingom, dok je za lica s manje ovješenom kožom dobar izbor i zahvat koncima kojima će se koža „vratiti na svoje mjesto“ ili tretman Restylane Lyft filerom.
Mrlje na licu i neujednačen ten mogu se korigirati laserima, kemijskim pilinzima ili Dermamelan tretmanom, dok se tretmanima poput PRP-a, Restylane Skinboostera i mezoterapije koži vraća blistavost i uklanjaju znakovi starenja.