Dobar puder nezaobilazan je proizvod ženske toaletne torbice i najvažniji dio dobrog makeup-a. Budući da se nanosi direktno na kožu, mora se stopiti savršeno, odgovarati joj svojom teksturom i tonom, istovremeno djelujući povoljno na sve moguće kožne probleme i tipove kože – bilo da imate suhu, masnu ili mješovitu kožu.
Makeup stručnjaci reći će da puder mora biti poput vaše kože, a dermatolozi će naglasiti da, uz sve navedeno, ne smije začepiti pore i treba dozvoliti koži da diše. Istraživanja pokazuju da samo 15 posto žena zna odabrati dobar puder, stoga donosimo najvažnije korake pri odabiru onog savršenog.
Gdje kupiti puder?
Svaka je koža posebna, stoga ne postoji univerzalno pravilo, no činjenica je da postoje razlike između pudera kupljenih u ljekarni i onih kupljenih u drogeriji. Prije svega, kako otkrivaju stručnjaci, razlike se nalaze u sastojcima.
Dermatološki puderi često su namijenjeni različitim problemima kože kao što su akne i rozacea. Kada je riječ o takvim problemima kože, treba izabrati puder koji djeluje protuupalno, a takav ćete moći naći samo u ljekarnama. Eperulin, salicilna kiselina, vitamin A i cink samo su neki od sastojaka koje mogu sadržavati dermatološki puderi, namijenjeni masnoj ili osjetljivoj kožu.
Prednost dermatoloških pudera je i što nemaju nikakvih parabena, niti sličnih kemijskih sastojaka koji mogu naštetiti koži, a ovisno o potrebama kože, možete izabrati one koji ne sadrže ulja (oil-free), nekomedogene i, poželjno je, hipoalergene.
Kako odabrati nijansu?
Osim teksture i sastojaka, većina će se žena požaliti na nijansu pudera. Puder ne bi smio biti narančast, pretjerano taman ili pretjerano svijetao u odnosu na prirodnu boju kože, a idealni su puderi proizvođača koji dolaze u minimalno tri nijanse. Jedan od poznatih savjeta je „ako se dvoumiš, uzmi tamniji“ jer makeup vizažisti smatraju da je tamniji puder lakše „izblendati“ i stopiti s kožom nego svjetliji.
Puder uvijek isprobajte na dnevnom svjetlu kako biste sa sigurnošću utvrdili pristaje li vašoj nijansi. Nemojte ga isprobavati na ruci nego na prijelazu lica i vrata jer je koža ruku u pravilu malo tamnija.
U odabiru će vam pomoći i ako znate imate li topli ili hladni podton. Jedna od najčešćih zabluda je da su blijede osobe hladni, a tamnije topli podton. Naime, i tamnija put može imati maslinasti, hladniji podton, kao i žuti, odnosno topliji podton. Slično je i s blijedom puti.
Određivanje podtona predstavlja najvažniji korak u odabiru nijanse, ali, nije toliko jednostavno. Podton kože ponekad je teško odrediti jer nije vidljiv na prvi pogled, osim ako ste izrazito topli ili izrazito hladni, što je uistinu rijetkost. Koža obično „naginje“ prema toplijem ili hladnijem tonu, a ako ne možete procijeniti, vjerojatno ste neutralni. Ukoliko još ne znate svoj podton, nekoliko je trikova kojima ga možete otkriti.
Prvi je da pogledate vene na zapešću. One mogu biti plave, zelene, ljubičaste ili kombinacija boja. Ako su plave ili ljubičaste, radi se o hladnom podtonu, ako su zelene o toplom, a ako ne možete odrediti, vjerojatno ste neutralni. Još je jedan način da procijenite koji vam nakit pristaje bolje – na jedno uho stavite srebrnu, a na drugo uho zlatnu naušnicu. Ako vam bolje pristaje zlatna, imate topli podton, a ako je srebro „vaš nakit“, vjerojatno se radi o hladnom podtonu.
U procjeni vam mogu pomoći i boja kose i očiju. Osobe hladnog tona uglavnom imaju pepeljaste, ljubičaste i plave podtonove u kosi te plave, zelene ili sive oči. Osobe toplog tona često imaju smeđe, zelenosmeđe ili oči boje meda, a kosa im ima zlatni, crveni, narančasti ili žuti podton. Osim toga, osobama hladnijeg tona dobro pristaju plava, zelena, roza, ljubičasta i plavozelena, odnosno crvena s plavim podtonom, dok osobama toplijeg podtona pristaju žuta, narančasta, smeđa, topla crvena i slične boje. Ako vam ove upute nisu dale jednoznačan odgovor, vjerojatno ste neutralnog podtona.
Osobama hladnijeg podtona bolje pristaju puderi koji u sebi sadrže roskastu notu, dok osobama toplijeg podtona bolje pristaju puderi koji imaju podton žute boje ili boje breskve, a neutralnima bež nijanse.
Finish pudera
Završni „sjaj“ koji puder ostavlja na koži može biti polumat ili satenski, mat i sjajni. Većina tekućih pudera su polumat te odgovaraju većini tipova kože. Takav finish je najprirodniji, a ukoliko na ambalaži nije navedeno kakav je, pretpostavite da je polumat. Mat puderi dobri su za masnu kožu jer upijaju višak masnoće s lica. Ako imate suhu ili zrelu kožu, satenski finish će joj dati potrebnu blistavost, a ako želite dodatan sjaj, odaberite puder sa sjajnim (luminous ili glow) finishem.
Kako nanositi puder?
Savršen puder treba biti lako razmaziv, savršeno se stapati s kožom i pružati osjećaj ugode, a istovremeno dobro i dugotrajno prekrivati nepravilnosti, bez nepovoljnih utjecaja na kožu. Prije nanošenja pudera, nanesite kremu i pustite da se malo upije. Puder nanosite kistom i kratkim i nježnim pokretima kako biste postigli prirodan izgled.
Tekstura, prekrivanje i dugotrajnost pudera
Osobe s masnom kožom često biraju puder koji je pretežak za njihova lica, začepljuje bore, matira i dehidrira. I masna koža može biti dehidrirana, stoga odaberite hidratizirajući puder s mat učinkom, poput Vichy Dermablend pudera. Naime, nova linija Vichyjevih pudera prikriva nepravilnosti bez učinka maske te prekriva čak i veće nedostatke poput podočnjaka, akni, crvenila i angioma, u čemu se upravo krije prednost dermatoloških pudera.
Iako pružaju prekrivanje do 16 sati, nisu teški za kožu jer su hipoalergeni, bez parabena, nekomedogeni i obogaćeni sastojcima koji hidratiziraju i njeguju kožu te UV filterima za zaštitu od štetnih utjecaja okoline. Dodana vrijednost krije se u sastojcima – Vichy Dermablend puderi sadrže AlliAge formulu koja pruža izvrstan učinak, bez negativnih posljedica za kožu. Budući da su osmišljeni od strane stručnjaka i dermatologa, njihova je tekstura prilagođena svim tipovima kože – kombinira vodenu i bezvodnu fazu. Vodenasta faza pruža osjećaj hidratacije i svježine vode na koži i smiruje ju dok se upija, čime omogućuje ugodan, smirujući osjećaj kod nanošenja, a nakon nanošenja pudera, na koži ostaje tanak, mek i baršunast finish.
Zahvaljujući teksturi bez ulja i optimalnom odabiru mineralnih pigmenata, koža zadržava glatkoću, što je iznimno bitno za dobar puder koji ćete redovito koristiti. Dostupni su u četiri nijanse, spajaju visoku koncentraciju pigmenata za optimalno prekrivanje i vrlo razmazivu teksturu te ne ostavljaju grudice i tragove, zbog čega se lako nanose i prirodno i ugodno stapaju s kožom.
Prije odabira pudera, raspitajte se o iskustvima
Iako je svaka koža jedinstvena, uvijek je dobro proučiti iskustva drugih, posebice ako imate slična očekivanja od proizvoda. Upravo je zato Vichy odabrao stvarne korisnice pudera s različitim problemima kože i predstavio njihove reakcije na Dermablend puder.
Kako bi dokazali da Dermablend puderi imaju visoku moć prekrivanja te da paralelno utječu i na ljepotu i samopouzdanje stvarnih žena, Vichy je među Dermablend korisnicama, koje imaju stvarne probleme kože lica, odabrao Ivanu, Moniku i Mihaelu, koje su postale glavne zvijezde nove Dermablend kampanje Moj puder. Moje Lice. Moje samopouzdanje.
Zavirite iza scena snimanja novog Vichy Dermablend videa sa stvarnim korisnicama pudera.