Bore su neizostavni dio prirodnog procesa starenja. Što smo stariji, naša koža postaje tanja i manje elastična, a bore se javljaju kao posljedica izlaganja suncu, gubitka kolagena i dehidracije, pušenja, ali i zbog genetskih faktora.
Iako učinkovitost estetskih tretmana i visokokvalitetne njege nitko ne može osporiti, ipak postoji vrlo velik broj mitova o prevenciji bora koji nemaju uporište u istini. Donosimo vam najraširenije mitove o borama, njihovom nastanku i uklanjanju, u koje zaista morate prestati vjerovati.
Mit: Vježbanjem mišića učvrstit ćemo lice
Istina: Suprotno popularnom vjerovanju, tzv. fitnessom za lice nećemo učvrstiti mišiće na licu i tako odgoditi pojavu bora. Ovaj je mit na prvom mjestu najšokantnijih jer je istina upravo suprotna, naime, ponavljajuće kontrakcije mišića na licu (grimase) koje se preporučuju za učvršćivanje, ustvari će doprinijeti bržem stvaranju bora.
Vježbe lica usredotočuju se na vrlo izraženu mimiku, a upravo je na ona najzaslužnija za prerani razvoj finih linija i bora. Pritom imajte na umu da ovdje nije riječ o masaži lica, koja se preporučuje za poboljšanje tonusa i poticanje cirkulacije.
Mit: Bore se javljaju zbog manjka vode u koži, pa je poželjno piti 8 čaša vode na dan kako bi se spriječila pojava bora
Istina: Svakako je poželjno piti dovoljno tekućine kako bismo održali zdravlje ne samo kože, već i ostatka tijela, no pretjerani unos vode neće usporiti starenje, niti utjecati na pojavu bora.
Ipak, ovaj mit nije u potpunosti pogrešan, jer vrijedi suprotno – pijemo li premalo vode, i koža će nam biti dehidrirana i izgledati starije. To ipak ne znači da je ispijanje nekoliko litara vode dnevno najbolji anti-age recept.
Mit: Osobe s masnom kožom nemaju bore
Istina: Ovaj je mit rezultat uvjerenja da je masna koža bolje hidrirana od normalne kože, pa će teže doći do isušivanja i stvaranja bora. Istina je da će bore nastati bez obzira na tip kože, a količina proizvedenog sebuma neće spriječiti nastanak bora.
Ipak, žene s masnom kožom imaju deblji dermis i više uljnih žlijezda, što može spriječiti da s vremenom bore na čelu postanu dublje.
Mit: Ako vaši roditelji nemaju bore, nećete ih imati niti vi
Istina: Iako genetika ima utjecaja na kvalitetu kože i pojavu bora, svakako njen utjecaj nije niti približno jak kao utjecaj životnog stila i navika. U većini slučajeva bore su rezultat štetnih faktora poput prekomjernog izlaganja suncu, nekorištenja hidratantne njege i SPF-a, pušenja i alkohola, pa činjenica da naša baka nije imala bore nikako nije garancija da ih mi nećemo imati.
Mit: Zaštitni faktor potreban je samo na direktnom suncu
Istina: Iako smo pod utjecajem sve snažnijih liječničkih upozorenja počeli mnogo ozbiljnije shvaćati nanošenje kreme sa SPF-om, većina ljudi još uvijek smatra da je zaštitni faktor potrebno nanositi samo prije direktnog izlaganja sunčevoj svjetlosti, poput odlaska na plažu ili cjelodnevnog boravka na otvorenom.
Želimo li svoju kožu zaštititi od UV zraka i prevenirati mrlje, preuranjene bore, ali i karcinom kože, SPF je potrebno nanositi i po oblačnom i kišnom vremenu, jer UV zrake prodiru kroz oblake. Također, kožu je poželjno štititi i zimi, jer snijeg reflektira gotovo 80% štetnih zraka, što može oštetiti našu kožu jednako kao i ljetno sunce.
Čime zaista možete umanjiti vidljivost bora?
Iako umanjivanje vidljivosti bora nikada nije proces koji se odvija preko noći, današnjim tehnologijama moguće je u vrlo kratkom roku pomladiti izgled svog lica za nekoliko godina, pa i desetljeća.
Estetski tretmani poput botoxa ili hijaluronskih filera namijenjeni su upravo uklanjanju bora i pomlađivanju kože, dok kvalitetna dermatološka kozmetika svojim moćnim aktivnim sastojcima ciljano djeluje na proizvodnju kolagena, elastina i hijalurona koji su našoj koži nužni da bi zadržala mladolikost.
Istina o prevenciji bora
Iako su bore prirodni dio starenja i većina estetskih tretmana se fokusira na uklanjanje postojećih bora i linija, prevencija preranog starenja ipak je moguća.
Usvajanje zdravih životnih navika i korištenje dermatoloških proizvoda namijenjenih prevenciji bora, pružit će nam mnogo više kontrole nad načinom i brzinom starenja naše kože. Učinimo li aktivne sastojke poput retinola, vitamina C i hijaluronske kiseline sastavnim dijelom svoje dnevne rutine, možemo značajno utjecati na mekoću, teksturu, ujednačenost i punoću kože, a time i značajno usporiti proces starenja.
Ne zaboravite na važan korak
Posljednji, ali nikako manje važan faktor u prevenciji bora je čišćenje lica. Redovita rutina uklanjanja make-upa, čišćenja pora i eksfolijacije pomoći će koži u bržem obnavljanju i vratiti joj mladenački sjaj i glatkoću. Osim toga, uklanjanjem površinskog sloja mrtvih stanica, omogućit ćemo aktivnim sastojcima iz proizvoda lakše prodiranje i upijanje u kožu, čime povećavamo njihovu učinkovitost.
Možemo zaključiti kako je mitova o prevenciji starenja mnogo i kako ih većina nema uporište u istini, no kvalitetna beauty rutina u kombinaciji sa zdravim životnim stilom bez iznimke će odgoditi preranu pojavu bora i umanjiti vidljivost postojećih.